Sākums / Jaunumi / Forums “Izglītība izaugsmei 2021” ir veiksmīgi noslēdzies!

Forums “Izglītība izaugsmei 2021” ir veiksmīgi noslēdzies!

pirmdiena, 2021. gada 21. jūnijs

   Š.g. 15., 16. un 17. jūnijā notika tradicionālais forums “Izglītība izaugsmei 2021”, kuru Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskais centrs (turpmāk – RIIMC)  organizē jau sesto gadu. Forums noslēdza divus lielus projektus “Atbalsts kompetenču pieejas īstenošanai skolā” un “Atbalsts kompetenču pieejas īstenošanai pirmsskolā”, kuri tika īstenoti 2020./2021. mācību gadā un notika gan Rīgas skolās, gan jau trešo gadu arī Rīgas pirmsskolās. Šī gada projektu tēmas turpināja pagājušā gada RIIMC projektu “Atbalsts kompetenču pieejas ieviešanai skolā un pirmsskolā” aizsāktās tēmas un aktualitātes.

   Abos projektos rudenī tika izsludināts konkurss, kurā varēja piedalīties visas Rīgas skolas un pirmsskolas. Konkursa mērķis sniegt atbalstu kompetenču pieejas īstenošanai skolā vai pirmsskolā un veicināt pedagogu kolektīva kopēju profesionālo pilnveidi. Konkursā piedalījās 15 Rīgas skolas, no kurām 13 guva atbalstu, kā arī 9 pirmsskolas, kuras īstenoja projektu savā izglītības iestādē. Gan skolas, gan pirmsskolas izglītības iestādes savā mācīšanās kopienā plānoja dažādas aktivitātes saviem pedagogiem un saņēma finansējumu aktivitāšu īstenošanai.

   Katra iestāde izvēlējās aktuālu tēmu un projekta vadītāju, kurš atbildēja par projekta īstenošanu, bet no RIIMC tika nozīmēts galvenais speciālists,  kurš atbalstīja mācību aktivitātes un palīdzēja programmu izstrādē un pasākumu kvalitātes pārraudzībā.        

 

   Projekta aktivitātes - kursi, pieredzes apmaiņas, semināri, meistarklases,  izglītojošo programmu norise šajos ārkārtas apstākļos notika attālināti un tomēr mērķtiecīgi tika virzītas izglītības iestāžu mērķu sasniegšanai un kompetenču īstenošanai, izglītojot pedagogu kolektīvu. Projekta noslēgumā dalībnieku sasniegtie rezultāti tika prezentēti forumā “Izglītība izaugsmei 2021”, sagatavojot izaugsmes stāstu par projektu un ieguvumiem.

   Tiešsaistes forums norisinājās divās daļās no 15. līdz 17. jūnijam plkst. 10.00-12.00 piedalījās skolu pedagogi un no 13.00-15.00 – pirmsskolu pedagogi. Tiešsaistes forums notika MS Teams vidē. Foruma skolu dalībniekiem nebija jāreģistrējas iepriekš, bet tāpat kā pagājušā gada forumā, norādītājā laikā jāpievienojas MS Teams sapulcēm – aktivizējot norādītas saites. Pirmsskolu foruma dalībniekiem bija jāreģistrējas uz katru foruma dienu. Tiešsaistes darbnīcās bija iespēja iepazīties ar skolu un pirmsskolu izaugsmes stāstiem,  projekta procesa raksturojumu, ieguvumiem un izaicinājumiem, aktivitātēm un par skolas/pirmsskolas komandu, kas mācās kopā.

   Skolu izaugsmes stāstos projekta dalībnieki stāstīja un rādīja mācību procesu, attīstību, soli pa solim, stāstīja arī par grūtībām, par to, ka ne uzreiz visi pedagogi bija gatavi pieņemt jauno, nebija uzreiz gatavi pārmaiņām. Taču nosakot savas skolas stratēģisko mērķi, ir izdevies vienoti uz to virzīties, tiekot galā ar izaicinājumiem un priecājoties par sasniegtajiem rezultātiem.

    Apkopojot skolu izaugsmes stāstu aptaujas rezultātus, redzams, ka dalībnieki kā galvenos ieguvumus min konkrētas metodes, rīkus, stratēģijas, kas tika prezentētas skolu projektu izaugsmes stāstos. Piemēram, darbs ar tekstpratību, “Gaņjē 9 soļu mācību plānošanas modelis”, snieguma līmeņu aprakstu veidošana, diagnosticējošo darbu izveide, savstarpējā sadarbība caur supervīzijām, dažādie digitālie rīki, platformas, ko izmantot mācību stundās, idejas vērtēšanas procesam, atgriezeniskās saites sniegšana u.c.

   Pirmsskolu izaugsmes stāstos projekta dalībnieki runāja par savu pirmsskolu - organizāciju, kura mācās, par gūto atbalstu kompetenču pieejas īstenošanā, par izvirzīto projekta mērķi saistībā ar kompetenču izglītību un mācību procesu, kā izdevies profesionāli augt, par ieguvumiem, par tālāko attīstību.

   Aktivitāšu īstenošana bija liels izaicinājums, jo tās vajadzēja pielāgot attālinātam mācību procesam. Izvērtējot aktivitātes, kā galvenos ieguvumus projekta dalībnieki izvirzīja:

  • Vienota izpratne par kompetenču pieejas īstenošanu rotaļnodarbībās;
  • Izveidoti metodiskie materiāli;
  • Plānotas, novadītas un izanalizētas atklātās rotaļnodarbības;
  • Attīstītas digitālās prasmes;
  • Attīstīta prasme izvēlēties uzdevumus un aktivitātes, kas ved uz sasniedzamo rezultātu;
  • Attīstītas prasmes spēļu un rotaļu organizēšanai brīvā dabā;
  • Vienota izpratne par darba organizācijas metodēm un formām pašvadītas mācīšanās sekmēšanai, darbā ar bērniem ar uzvedības traucējumiem u.c.

   Izvērtējot aktivitātes, kā galvenos ieguvumus projekta dalībnieki norādīja, ka ļoti vērtīgi ir praktiski piemēri un idejas, kā strādāt labāk, veicinot bērnu patstāvību, praktiskas lietas ikdienas darbam, digitālo prasmju pilnveide, tajā skaitā prasmes lietot tiešsaistes sadarbības un mācīšanās rīkus, kuri papildina mācīšanas un mācīšanās procesu visos mācību jomās un palīdz pedagogiem atrast un izveidot jaunus un mūsdienīgus mācību materiālus, izveidoti metodiskie un praktiskie materiāli.  

   Tiešsaistes foruma “Izglītība izaugsmei 2021” dalībniekiem bija iespēja izteikt savas domas par konkrētās dienas ieguvumiem, par projektu, kas iedvesmoja visvairāk, kā arī dalībnieki varēja izteikt komentārus par tiešsaistes foruma norisi. Aptauja notika katras dienas noslēgumā, atbildot anonīmi.

Par skolu projektiem, kas iedvesmoja dalībnieki saka:

“Rīgas 22. vidusskolas projekts iedvesmoja, tika piedāvāti interesanti praktiski risinājumi, kurus nezināju.”;

“Rīgas Austrumu vidusskolas projekts par jēgpilniem uzdevumiem. Apbrīnoju cilvēkus, kuri ne tikai izrāda vēlmi un iesaistās, bet iesaistās jau sagatavojušies (projekta koordinatores teiktais). Lielisks bija labās prakses piemērs, ko savā prezentācijā demonstrēja latviešu valodas skolotāja K. Kaire.”;

“Rīgas 3. pamatskola uzrunāja, jo viņiem ir idejas par bērncentrētu mācīšanu un mācīšanos.”;

“Rīgas 86. vidusskola bija interesanti, jo projekta rezultāts ir praktiski pielietojams.”;

“Uzrunāja O. Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas projekts "Jauns sākums- digitālo mācību materiālu bāzes izveidei!" Pēdējā pusgada laikā esmu domājusi par šo tēmu, gribējusi arī kaut ko tādu pamēģināt.”;

“Rīgas 34. vidusskola par skolēnu snieguma līmeņu aprakstiem ļoti iedvesmoja, jo mūsu skolā tā ir prioritāte. Īsti vēl nesaprotam, no kura gala ķerties klāt.”;

“Mani iedvesmoja 2 skolas: Rīgas Kultūru vidusskola – par sasniedzamo rezultātu stratēģijām un Rīgas Zolitūdes ģimnāzija ar skolotāju mijiedarbības aktivitātes veicināšanu un tās organizēšanu.”;

“Ziemeļvalstu ģimnāzija, jo pievērsa uzmanību dažādiem vēl nezināmiem digitālajiem rīkiem.”

 “Paldies RIIMC par iespēju veidot šādus skolai būtiskus projektus. Jo projekti patiesi ļauj atmodināt pedagogus un novērtēt skolas darbību kopumā.”’.

   Pirmsskolu izaugsmes stāstu dalībnieki izvērtējuma anketās forumu raksturo: iedvesmojošs, izzinošs, motivējošs, teicams, vērtīgs, noderīgs, saturīgs, pārsteidzošs aizraujošs, rosinošs, bet kā galvenos ieguvumus min jaunas un radošas idejas turpmākam darbam, radošo uzdevumu daudzveidību, salīdzinājumu, kā strādā mūsu iestādē, izpratni par projekta norisi. Noderīgi bija redzēt kolēģu darbu.

   RIIMC saka lielu PALDIES visām projekta skolām un pirmsskolām, projektu koordinatoriem par izaugsmes stāstiem, par iesaisti projekta konkursā un par uzdrošināšanos īstenot savas izglītības iestādes mērķus.

   Foruma “Izglītība izaugsmei 2021” e-bukletā apkopoti visi skolu un pirmskolu projekti, lai Rīgas pedagogi varētu iepazīties un iedvesmoties jauniem projektiem ceļā uz izglītības izaugsmi. E-buklets: https://ej.uz/e-buklets_forums_2021

    «Nevērtē dienas pēc labības ko novāc, bet gan pēc sēklām ko iestādi...» (Roberts Luiss Stīvensons). Noslēgumā vēlam dalībniekiem profesionāli augt un attīstīties kā mācīšanās kopienām, ejot ceļu kopā un īstenot mērķus.

                                                Projektu darba grupa: RIIMC galvenās speciālistes

Sandra Cīrule, Zane Namatēva, Dace Sondare, Iveta  Razumovska

Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskais centrs

Kaņiera iela 15, Rīga
LV–1063, Latvija

Uzzināt vairāk

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit