Sākums / Jaunumi / Noticis forums "Pilsoniskums un patriotisms skolā"

Noticis forums "Pilsoniskums un patriotisms skolā"

piektdiena, 2014. gada 14. novembris

Noslēguma forums

„Pilsoniskums un patriotisms skolā”

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

2014. gada 12. novembrī

 

Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskais centrs, aktualizējot pilsoniskās un patriotiskās audzināšanas jautājumus skolā, no 2013. gada novembra līdz 2014. gada novembrim Rīgas skolotājiem piedāvāja dažādus profesionālās pilnveides pasākumus.

Pedagogi gada laikā apmeklēja 7 kursu programmas, 9 seminārus, 5 Rīgas skolās notika metodiskās dienas (Rīgas Hanzas vidusskolā, Rīgas Rīnūžu vidusskolā, Ziemeļvalstu ģimnāzijā, Rīgas 25. vidusskolā un Rīgas 14. vakara (maiņu) vidusskolā), 2 patriotiskās pēcpusdienas, kurās savu praktiskā darba pieredzi demonstrēja Rīgas Ziepniekkalna sākumskolas, Puškina liceja, Rīgas 51. vidusskolas, Rīgas 21. vidusskolas, Rīgas 88. vidusskolas, Rīgas Valdorfskolas, Rīgas Daugavgrīvas vidusskolas, J.G.Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskolas un Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas skolotāji. Ērgļu vidusskola, kurā viesojās Rīgas skolu pedagogi, dalījās pieredzē ar saviem labās prakses piemēriem pilsoniskajā un patriotiskajā audzināšanā.

Gada laikā 677 pedagogi bija ieinteresēti piedalīties dažādajos profesionālās pilnveides pasākumos par šo tēmu.

2014. gada 12. novembrī Rīgas skolu pedagogi bija aicināti pieteikties un piedalīties noslēguma forumā „Pilsoniskā un patriotiskā audzināšana skolā” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Tajā tika diskutēts par pilsoniskajām vērtībām, demokrātismu mūsdienu sabiedrībā un patriotisko jūtu veidošanos cilvēkos, īpaši skolas vecuma jauniešos.  Forumu atklāja un savās pārdomās par tēmas aktuālo nozīmi dalījās Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane un Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskā centra direktores vietnieks Agnis Gleizups. Centra galvenā speciāliste Aija Krečko pedagogus iepazīstināja ar paveikto gada laikā.

Foruma pirmajā daļā dalībniekus uzrunāja Latvijas Universitātes profesore Janīna Kursīte – Pakule, kura emocionāli pastāstīja, kas katram Latvijas cilvēkam ir „patria” jeb tēvzeme, politologs Ivars Ījabs pastāstīja par pilsoniskajām vērtībām un demokrātismu mūsdienu sabiedrībā. Savukārt Rīgas 33. vidusskolas direktores vietniece izglītības jomā Gunta Parma dalījās pieredzē par skolas administrācijas pieredzi, strādājot skolā ar pilsoniskuma un patriotisma jautājumiem. Andreja Pumpura Rīgas 11. pamatskolas direktores vietniece izglītības jomā Ilze Bērziņa pastāstīja jau konkrētāk, kā šo tēmu īstenot matemātikas stundās. Rīgas 25. vidusskolas skolnieces Lauma Veidemane un Loreta Lūkina dalījās pārdomās par to, kā, viņuprāt,  skola veido skolēnos izpratni par pilsonisko atbildību un līdzdalību, attīsta patriotisma jūtas pret savu skolu un valsti.

Foruma otrajā daļā dalībnieki iesaistījās šādās darba grupās:

1. Lietišķā spēle „Vērtību kārtis – Patriotisms” (vadīja Ziemeļvalstu ģimnāzijas skolotāja Sandra Kuzņecova);

2. „Izzinošā un mācību ekskursija kā viena no patriotiskās audzināšanas formām. Ekspedīcija „Dzimtās zemes izpēte”” (vadīja Rīgas Rīnūžu vidusskolas skolotāja Natālija Kiseļova);

3. „Skolu muzeji un pilsoniskā audzināšana: sasniegumi un problēmjautājumi” (vadīja Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas skolotājs Māris Zvaigzne).

Foruma noslēgumā skolotāji izteica viedokli, kā ar savu personisko piemēru pedagogs var veicināt skolēnos patriotismu. Galvenās skolotāju atziņas:

  • pedagoga darbi atbilst viņa vārdiem;
  • Latvijas valsts un skolas simbolikas lietošana ikdien, kā piederības apliecinājums savai valstij un skolai (klašu telpās u.c.);
  • pedagogu personiskās attieksmes izrādīšana svinīgajos pasākumos kā pozitīvs piemērs;
  • zaļā domāšana ikdienā, kurai tiek mudināti audzēkņi;
  • ekskursiju maršrutiem izvēlēties Latvijas pilsētas un kultūras objektus;
  • valsts svētku svinīgo un piemiņas pasākumu apmeklēšana kopā ar audzēkņiem.

Paldies visiem pedagogiem un viesiem par ieinteresētību un līdzdarbošanos radot, rādot un domājot!

 

RIIMC prioritātes „Pilsoniskums un patriotisms skolā” darba grupa:

Aija Krečko, Daina Kupča, Sandra Cīrule,

Dace Sondare, Inga Draveniece

Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskais centrs

Kaņiera iela 15, Rīga
LV–1063, Latvija

Uzzināt vairāk

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit