Sākums / Jaunumi / Starpdisciplinaritāte mācībās. Rīgas skolotāju pieredzes stāsti.

Starpdisciplinaritāte mācībās. Rīgas skolotāju pieredzes stāsti.

ceturtdiena, 2021. gada 6. maijs

   Kā īstenot starpdisciplinaritāti mācībās un veidot sadarbību ar citu priekšmetu skolotājiem, lai skolēni gūtu kompleksu skatījumu uz apgūstamo mācību saturu? Kā plānot vielas apguvi, stundas un sniegt atgriezenisko saiti? Lai rastu atbildes uz šiem jautājumiem un idejas starpdisciplināru mācību īstenošanai, Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskais centrs organizē skolotāju un skolu pieredzes stāstus visa gada garumā.

   Sarunu par starpdisciplinaritāti, tās izpratni un īstenošanu mācību procesā marta seminārā aizsāka Rīgas Teikas vidusskolas skolotāja, pedagoģijas doktore Ilze Šūmane. Rīgas Teikas vidusskola darbojas projektā Skola2030 un ir uzkrājusi pedagoģisko un metodisko pieredzi, ar kuru dalīties.

 

   Seminārā “Starpdisciplinaritāte mācību satura plānošanā un īstenošanā, ieviešot kompetencēs balstītas mācības” Ilze Šūmane skaidroja starpdisciplinaritātes jēdzienu, dalījās pieredzē par skolotāju sadarbību un darba plānošanu, sasniedzamo rezultātu un vērtēšanas izaicinājumiem starpdisciplinārā mācību procesā.
   Būtiska atziņa, ko skolotāji guva seminārā - “starpdisciplinaritāte ir integrēts starpnozaru skatījums uz kādu konkrētu problēmu un “..tā ļauj ieraudzīt  un  atklāt  jaunus  aspektus,  ko iepriekš  pat  nevarēja  paredzēt””. (Margarēta Bodena)
   Semināra dalībnieki kā svarīgu minēja iespēju iepazīt praktiskus starpdisciplinaritātes piemērus, ko Rīgas Teikas vidusskolas skolotāji ir īstenojuši. Šī pieredze ir svarīga kā iedevums savu ideju radīšanai.


 

I.Šūmane “Starpdisciplinaritāte mācību satura plānošanā un īstenošanā, ieviešot kompetencēs balstītas mācības”
 

   Izaicinājums starpdisciplinārā mācību procesā ir vērtēšana un snieguma līmeņu apraksta veidošana. Jāpieņem lēmums, kāda veida atgriezeniskā saite tiks sniegta, kā notiks vērtēšana – viena priekšmeta vai vairāku ietvaros, tā būs formatīvā vai summatīvā, jāatrod laiks snieguma līmeņu aprakstu veidošanai. Pirmajā seminārā tika ieskicētas vērtēšanas problēmas, bet plašāk un dziļāk par tām plānots runāt noslēguma seminārā novembrī.

   Aprīlī notika otrs seminārs “Vietu vārdi, pazīmes un apraksti – starpdisciplinaritāte ģeogrāfijā, latviešu valodā un literatūrā”. Pieredzē dalījās Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas ģeogrāfijas skolotājs Andris Ģērmanis, valodniece Ilze Štrausa un latviešu valodas literatūras skolotāja Inese Anstranga. Skolotājs Andris Ģērmanis stāstīja par starpdisciplināru mācību īstenošanu ģimnāzijā, par ģimnāzijas skolotāju uzkrāto pieredzi un sadarbību. Andris Ģērmanis kā piemēru minēja mācību satura tematiskos blokus un konkrētus stundu tematus, kuru apguvē ir veidota starpdisciplināra pieeja.


A.Ģērmanis, I.Anstranga “Vietu vārdi, pazīmes un apraksti –  starpdisciplinaritāte ģeogrāfijā, latviešu valodā un literatūrā”
 

   Lai semināra dalībniekiem radītu dziļāku priekšstatu par ģeogrāfijas, latviešu valodas un literatūras saistību, skaidrotu vietvārdu nozīmi, izcelsmi un rosinātu domāt par daudzveidīgu izpēti mācību procesā, seminārā piedalījās valodniece Ilze Štrausa. Ģimnāzijas skolotājus sadarbība ar valodnieci rosināja skolēnus pievērst apkaimes pētīšanai un apkaimes stāstu radīšanai. Latviešu valodas un literatūras skolotāja Inese Anstranga dalījās pieredzē par mācību stundu plānošanu, saiknes veidošanu ar ģeogrāfiju, iepazīstināja ar izveidotajām darba lapām un skolēnu darba rezultātiem.


A.Ģērmanis, I.Anstranga “Vietu vārdi, pazīmes un apraksti – starpdisciplinaritāte ģeogrāfijā, latviešu valodā un literatūrā”

   Paldies Rīgas Teikas vidusskolas skolotājai Ilzei Šūmanei un Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas skolotājiem Andrim Ģērmanim un Inesei Anstrangai par ierosmēm, idejām un iedrošinājumu!

   Semināru un pieredzes stāstu cikls turpināsies augustā, aicinām sekot līdzi informācijai.

Informāciju sagatavoja Aija Krečko un Daina Keidāne,
RIIMC Pedagogu kompetenču attīstības nodaļas galvenās speciālistes

 

Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskais centrs

Kaņiera iela 15, Rīga
LV–1063, Latvija

67105580 67105547
Uzzināt vairāk

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit